Dünya

Bugün Kıbrıs, Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın yalanladığı ifadeleri ses kaydı ile kanıtladı

KKTC Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın söylemediğini iddia ettiği, kadına karşı evlilik içi tecavüzü meşrulaştıran sözleri, haberi yapan Bugün Kıbrıs tarafından bugün yayımlanan ses kaydı ile kanıtlandı. Ünsal kayıtta, 'İnsanlar niye evlenir? Çoğalmak için. Dolayısı ile bir kadın kocasının yatak davetine icabet etmek zorundadır. Yani ihtiyacı karşılanacak!’ diyor. Ünsal'ın ses kaydında 'zorundadır' ifadesine ekstra vurgu yaptığı duyuluyor.

KKTC’de günlerdir gündemden düşmeyen, Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın, 9 Ocak tarihinde Mağusa’da, Osman Fazıl Polat Paşa Camii müştemilatında kadınlara verdiği "İslam'da Evliliğin Eşlere Tanıdığı Hak ve Yüklediği Sorumluluklar" başlıklı konferansta söylediği iddia edilen cinsiyetçi sözler, Bugün Kıbrıs’ın bugün yayımladığı ses kaydıyla kanıtlandı.

KKTC Din İşleri Başkanlığı Basın Danışmanı Necmettin İşkey tarafından 11 Ocak’da yayımlanan basın açıklamasında, ‘Akademik kariyeri itibariyle İslâm Aile Hukuku bilim uzmanı da olan başkan Ünsal evliliğin bir sözleşme olduğunu, her hukukî sözleşme gibi bu sözleşmenin de tarafları, sözleşme konusu ve sözleşmenin taraflara sağladığı hak ve sorumlulukların bulunduğunu doktrindeki yer aldığı şekliyle ifade etmiş ve bu sözleşmenin başat bir unsurunun da taraflara cinsel birliktelik serbestisi tanımak olduğunu dile getirmiştir. Konuşmada asla “kocanız sizi ne zaman yatağa çağırırsa gelmek zorundasınız” şeklinde son derece ilkel bir dil kullanılmadığı gibi konu hiçbir şekilde bu manaya gelebilecek bir söylemle ele alınmamıştır ve alınması da hem dine hem hukuka hem de edebe aykırı olduğu izah gerektirmeyecek açıklıktadır’ ifadeleri kullanılarak, Ünsal’ın söylediği ileri sürülen sözler yalanlanmış ve “dezenformasyonun her türlü hukukî takibi yapılacak” denilmişti.

Ahmet Ünsal dün Yenidüzen gazetesine yaptığı açıklamada, “Kocanız istediği zaman yatağa gideceksiniz diye bir şey demedim, bu bir yalandır. Zaten yazılanların çoğu çarpıtılmış durumda. Ben bir kadına böyle bir şey söyleyemem” diyerek haberi ortaya çıkaran Bugün Kıbrıs gazetesini ‘Allah’a havale etmişti’.

Bugün Kıbrıs bugün Ünsal’ın yaptığı konuşmadan bir bölüme ilişkin ses kaydını yayımlayarak, ‘Ünsal’ın ses kaydını yargıya havale ediyoruz’ diye yazdı.

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal: "İnsanlar niye evlenir? Çoğalmak için. Dolayısı ile bir kadın kocasının yatak davetine icabet etmek zorundadır. Yani ihtiyacı karşılanacak!"

Bugün Kıbrıs'ın yayımladığı kayıtta, Ünsal’ın ‘İnsanlar niye evlenir? Çoğalmak için. Dolayısı ile bir kadın kocasının yatak davetine icabet etmek zorundadır. Yani ihtiyacı karşılanacak!’ dediği ve 'zorundadır' ifadesine ekstra vurgu yaptığı net bir şekilde duyuluyor.

Daha önce birçok kadın örgütünün yanı sıra Basın Emekçileri Sendikası, Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir, ‘Yıllardan beridir demografik yapımızı değiştirmeye ve laik duruşumuzu devşirmeye çalışan şeriatçı zihniyetin son halkası olan Atama Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın gerek toplumsal yapımıza gerekse de kadınlarımıza yönelik söylemleri temsil ettiği zihniyetin emellerini ortaya koymaktadır. Bu zihniyet karanlıktır, bu zihniyet yobazdır, bu zihniyet gericidir ve bu zihniyetin hakim olduğu topraklarda yaşayan insanlar tutsak pozisyonundadır.

Şu anda İran’da 120 güne yakındır süren ayaklanmanın sebebi bu zihniyetin yobaz ve gerici anlayışıdır. İran’da bu zihniyetin tutsak aldığı insanların özgürlükleri için verdikleri mücadele hem bizlere ders olmalı hem de güç katmalıdır. 

Laik ve çağdaş bir yapıya sahip olan Kıbrıs Türk Toplumu’nun hiç kimseden, özellikle de yobazlardan ders almaya ihtiyacı yoktur! Bu ve bu zihniyete sahip insanları ülkemizde istemiyoruz. Ahmet Ünsal’ın yeri bu topraklar değildir. Derhal görevden alınması ve bu ülkeden derhal gönderilmesi gerekmektedir’ açıklamasını yapmıştı.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın