Dünya

Endişeyle beklenen oldu: İran İsrail’e 200 füze fırlattı

İran'ın İsrail'e başlattığı saldırıdaki tüm detaylar:

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari televizyondan dün gece yaptığı konuşmayla, İran'ın 13 Nisan Cumartesi gecesi "kendi topraklarından " İsrail'e yönelik bir insansız hava aracı saldırısı başlattığını açıkladı. Kısa bir süre sonra İran Devrim Muhafızları saldırının devam ettiğini doğruladı.

Ardından İran devlet televizyonu İsrail'e yönelik "büyük" bir saldırı başlattığını duyurdu.

İran devlet televizyonu, dün gece İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun İsrail'e yönelik "büyük" bir "drone ve füze" saldırısı başlattığını bildirdi.

"İran İslam Cumhuriyeti'nin Şam Büyükelçiliği'nin konsolosluk bölümüne yapılan saldırıya ve ülkemizin bir grup askeri komutanı ve danışmanının Suriye'de şehit edilmesi de dahil olmak üzere Siyonist rejimin işlediği çok sayıda suça cevaben", İsrail’in işgal ettiği topraklarda “belirli hedeflere düzinelerce füze ve insansız hava aracı” gönderdiğini duyurdu.

Devlet televizyonu, "İslam Devrim Muhafızları Birliği Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, işgal altındaki topraklardaki belirli hedeflere düzinelerce füze ve insansız hava aracı ateşledi" dedi.

İran'ın müttefikleri Lübnan Hizbullahı ve Yemenli Husiler de İsrail'e roket ve İHA gönderdi

İran'ın müttefikleri Lübnan Hizbullahı ve Yemenli Husi isyancıları da İsrail karşıtı saldırılar gerçekleştirdi; Lübnan Hizbullahı İsrail işgali altındaki Golan'daki üç İsrail askeri mevzisine "onlarca Katyuşa tipi roket" fırlattığını; Yemenli Husiler ise İsrail topraklarına insansız hava araçları fırlattıklarını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi pazar günü acilen toplanacak

Saldırı üzerine BM Güvenlik Konseyi pazar günü acilen toplanacak. BM şefi Antonio Guterres'in "ciddi bir gerilim"i kınamasının ardından, İsrail'in talebi üzerine pazar günü acil bir Güvenlik Konseyi toplantısı yapılması planlanıyor.

İsrail ordusu füzelerin “büyük çoğunluğunu” hava savunma sistemi tarafından yakaladığını iddia etti. İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, "İran füzeleri İsrail topraklarına düşerek askeri üsse küçük hasar verdi ancak herhangi bir can kaybına yol açmadı" açıklamasını yaptı. İran'ın resmi ajansı IRNA ise "Negev'deki en önemli hava üssünde ciddi hasar" verildiğini bildirdi.

İran, Washington'dan çatışmadan "uzak durmasını" isterken, ABD Başkanı Joe Biden, ABD kuvvetlerinin İran'ın İsrail'e ateşlediği insansız hava araçlarının ve füzelerin "neredeyse tamamının" düşürülmesine yardım ettiğini söyledi ve İsrail'e "sarsılmaz" desteğini yeniden teyit etti.

Biden, İran'ın "yüzsüz" saldırısına "birleşik diplomatik yanıt" koordine etmek amacıyla pazar günü en sanayileşmiş ülkelerden oluşan G7'deki mevkidaşlarını bir araya getireceğini duyurdu.

Pentagon: "İran'la çatışma peşinde değiliz"

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin yaptığı açıklamada, ABD kuvvetlerinin "İran, Irak, Suriye ve Yemen'den İsrail'e giden düzinelerce füze ve İHA'yı ele geçirdiğini" söyledi. Açıklamada, "İran'la çatışma peşinde değiliz, ancak güçlerimizi korumak ve İsrail'in savunmasını desteklemek için harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğiz” denildi.

İran toplamda 170 insansız hava aracı, 30'dan fazla seyir füzesi ve 120'den fazla balistik füzeyle saldırdı

ABD ordusundan Tuğamiral Daniel Hagari, sonucu "çok önemli bir stratejik başarı" olarak nitelendirerek, İran'ın 170 insansız hava aracı, 30'dan fazla seyir füzesi ve 120'den fazla balistik füze ateşlediğini söyledi. Bunlardan çok sayıda balistik füze İsrail topraklarına ulaştığını ve sadece bir hava üssünde küçük hasara neden olduğunu bildirdi.

Mossad bu sabah, Hamas, arabulucular tarafından bir hafta önce Kahire'de masaya yatırılan son ateşkes planını reddettiğini iddia etti

İsrail istihbarat servisi Mossad pazar günü yaptığı açıklamada, Hamas'ın arabulucular tarafından bir hafta önce Kahire'de masaya yatırılan son ateşkes planını reddettiğini iddia etti.

Fransa, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını "en büyük sertlikle" kınadı. Dışişleri Bakanı Stéphane Séjourné, X platformundaki bir mesajında "İran, böylesi benzeri görülmemiş bir eyleme karar vererek, istikrarsızlaştırıcı eylemlerinde yeni bir aşamaya geçiyor ve askeri gerilimi artırma riskini alıyor" diye yazdı.

Suudi Dışişleri Bakanlığı "tüm taraflara azami itidal göstermeleri ve bölgeyi ve halkını savaşın tehlikelerinden korumaları " çağrısında bulundu. Bakanlık basın açıklamasında bölgedeki "askeri tırmanma" konusunda "derin endişesini" dile getirirken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne "barış ve güvenliğin korunmasındaki sorumluluklarını üstlenmesi" çağrısında bulundu.

Mısır, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla "maksimum itidal çağrısı" yaptı ve "durumu kontrol altına almak için çatışmanın tüm taraflarıyla doğrudan temas halinde olduğunu" doğruladı ve "çatışmanın bölgesel genişleme riskine" karşı uyarıda bulundu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau yaptığı açıklamada, "Kanada'nın bu hava saldırılarını kınadığını" belirterek, "İsrail ile dayanışmasını" ilan etti. Bu saldırıların "İran rejiminin bölgedeki barış ve istikrarı küçümsediğini bir kez daha gösterdiğini” belirtti.

Orta ve Güney Amerika'da, Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei, "İran İslam Cumhuriyeti'nin başlattığı saldırılar karşısında İsrail Devleti'ne olan dayanışmasını ve sarsılmaz bağlılığını" ifade etti. 

Meksika hükümeti X'te bu saldırıdan ve "bu eylemin binlerce insanın hayatına mal olabileceği maliyetten" "derin endişe duyduğunu" söyledi. 

Şili Dışişleri Bakanı Alberto van Klaveren, X kanalında “Ortadoğu'da gerilimin ciddi şekilde artması ve İran'ın İsrail'e yönelik saldırıları konusundaki endişelerini” dile getirdi.

İsrail Başbakanlık ofisine göre, Benjamin Netanyahu, İsrail savaş kabinesinin İran'ın kendi topraklarından gerçekleştirdiği devasa insansız hava aracı ve füze saldırısıyla ilgili toplantısının ardından ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüştü.

İsrail'de yaralanan küçük kızın durumu ağır

İsrail ordusu, insansız hava araçlarının ve füzelerin "çoğunluğunun", "atışlar İsrail topraklarına girmeden önce İsrail'in stratejik müttefikleriyle işbirliği içinde" hava savunma sistemi kullanılarak durdurulduğunu bildirdi.

İsrail ordusunun sözcüsü Amiral Hagari, "Bir dizi İran füzesi İsrail topraklarına düşerek askeri üsse küçük hasar verdi ancak herhangi bir can kaybına yol açmadı " dedi. "Sadece bir küçük kız çocuğumuz yaralandı ve onun da iyileşmesini umuyoruz " diye ekledi. 7 yaşındaki çocuk, İran füzesini engellemek için atılan top mermisinin şarapnel parçasıyla kafasından vuruldu. Sağlık kuruluşunun sözcüsüne göre, durumu ciddi olan çocuk Beersheva'daki Soroka Hastanesi'ne tahliye edildi.

İsrail acil servisleri ayrıca, "anksiyete belirtileri gösteren veya barınma arayışından kaynaklanan yaralanmalar gösteren", hafif durumdaki 31 yaralıyı kurtardıklarını duyurdu.

Pekin'den 'sakinlik' ve 'itidalli olma' çağrısı

Çin Savunma Bakanlığı pazar sabahı yaptığı açıklamada, "Çin, durumun kötüleşmesiyle ilgili derin endişesini dile getiriyor ve gerilimin daha fazla artmasını önlemek için ilgili tarafları sakin ve itidalli olmaya çağırıyor" dedi.

İsrail saldırılar sırasında kapattığı hava sahasını bu sabah 07:30'da açtı

İsrail hava sahasını pazar günü yerel saatle 07.30'dan itibaren yeniden açtığını duyurdu.

Kaynaklar: AFP – AP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın