Dünya

Güney Kıbrıs’tan kara para ve yolsuzluk soruşturmalarında özel iletişimin gizliliğini kaldırması istendi

Avrupa Konseyi'nin Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı Uzmanlar Komitesi, güney Kıbrıs'a yönelik 2'inci geliştirilmiş izleme raporunda, kara para, yolsuzluk ve vergi soruşturmalarında soruşturma ve kolluk kuvvetlerinin yetkilerinin sınırlı olmasına yönelik eksikliğin devam ettiği kaydedildi.

Avrupa Konseyi'nin Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı Uzmanlar Komitesi’nin (MONEYVAL) Kıbrıs’ın güneyine yönelik ikinci geliştirilmiş izleme raporu dün yayımlandı.

Kıbrıs’ın güneyi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarına uyum düzeyini iyileştirmekte bazı ilerlemeler kaydetti.

Raporda, Güney Kıbrıs makamlarının, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, kripto varlık hizmetleri sağlayıcıları ve soruşturma ve kolluk kuvvetlerinin yetkileri ile ilgili FATF Tavsiyelerine uyum düzeyini iyileştirmek üzere daha fazla önlem aldığına ancak orta derecede eksikliklerin halen devam ettiğine dikkat çekildi. 

Kripto varlık hizmetleri sektörüne yönelik risklerle mücadelede ülkede halen ulusal bir eylem planı bulunmadığı belirtildi.

2'inci izleme raporunda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1996 tarihli Özel İletişimin Gizliliğinin Korunması Kanunu'nda 2020 yılında değişiklikler yapıldığı hatırlatıldı.

Yasada yapılan değişikliklerle Kıbrıs’ın güvenliği ve Anayasa'nın 17(2)(B) maddesinde belirtilen suçları soruşturmak veya kovuşturmak için özel iletişimin izlenmesine ve iletişim içeriğinin ele geçirilmesine olanak sağlandığına, aynı şekilde elektronik iletişim sağlayıcılarının bu suçların önlenmesi, soruşturulması veya kovuşturulması için yetkili makamlara yardım sağlama yükümlülüklerin bulunduğu ifade edildi.

Ayrıca bu yetkilerin sadece Başsavcılığın Mahkeme’ye tek taraflı bir başvuru yapması ile mümkün olduğu kaydedildi. 

Özel iletişimin izlenmesi ve ele geçirilmesinin kara para aklama, terörizmin finansmanı, çocuklar da dahil cinsel sömürü, organize bir suç grubuna katılma, dolandırıcılık, hırsızlık, silah kaçakçılığı, beş yıldan az hapis cezasına çarptırılabilecek yolsuzluk suçları ve vergi suçları gibi suçları kapsamadığı vurgulandı.

Bu nedenle, FATF’ın kara para soruşturmalarında soruşturma ve kolluk kuvvetlerinin yetkilerini belirleyen 31’inci Tavsiyesi’ne yönelik eksikliğin kısmen devam ettiği bildirildi.

Raporda, Kıbrıs 40 FATF Tavsiyesinin 16'sı ile "uyumlu", 20 Tavsiye ile "büyük ölçüde uyumlu" ve dört Tavsiye (kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, muhabir bankacılık, yeni teknolojiler ve kolluk kuvvetlerinin ve soruşturma makamlarının yetkileri) ile "kısmen uyumlu" olmaya devam ettiği ve "uyumsuz" bir derecelendirmesi olmadığı kaydedildi.

Kaynaklar: Moneyval Güney Kıbrıs 2. İzleme Raporu 2022 - Moneyval Güney Kıbrıs 1. İzleme Raporu 2021

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın