Dünya

Hücre ölümünün durdurulabilir olduğu ortaya çıktı

Chicago Illinois Üniversitesi'ndeki araştırmacılar hücre ölümü sürecinin kontrol edilebilir ve durdurulabilir olduğunu keşfetti.

Chicago Illinois Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yayınlanan bir araştırma, piroptoz olarak bilinen, genellikle enfeksiyonların sebep olduğu ve vücutta aşırı iltihaplanmaya neden olan hücre ölümü sürecinin kontrol edilebilir ve durdurulabilir olduğunu keşfetti.

Nature Communications'da yayınlanan araştırma, bilim insanlarının, bazı kanserler gibi hatalı hücre ölümü süreçleriyle ilgili hastalıkları, Covid-19 da dahil, tüm bu sürecin neden olduğu kontrol dışı iltihaplanma ile enfeksiyonları incelemek için yeni bir yol sunuyor ve hücre ölüm sürecini durdurmak için yeni ilaçların üretilebileceği belirtiyor.

Araştırma ekibi, hücre ölümü sürecinde kimyasal reaksiyonu tetikleyen ve ışığa tepki veren gasdermin proteinin kopyasını oluşturarak, floresan görüntüleme teknolojisi ile 'piroptoz'u analiz etmeyi başardı. 

Hücre ölümüne neden olan süreç olarak piroptoz, hücre zarındaki gasdermin proteinini kullanarak hücrede büyük gözenekler açarak, hücrenin dengesini bozan bir dizi biyokimyasal reaksiyondur. Laboratuvar deneyleri sonucunda ekip kalsiyum iyonları konsantrasyonları gibi belirli koşulların gözeneklerin sadece on saniye içinde kapanmasını tetiklediğini keşfetti.

Dış koşullara verilen bu otomatik yanıt, piroptozun dinamik olarak kendi kendini düzenlediğine dair kanıt sağladı.

Araştırma ekibinden Chicago Illinois Üniversitesi Farmakoloji bölümünden yardımcı doçent Gary Mo, "Bu bize hücre ölümünün bu biçiminin tek yönlü bir bilet olmadığını gösterdi. Süreç aslında bir iptal düğmesi ve bir de kapatma düğmesiyle programlı. Bu sürecin nasıl kontrol edileceğini anlamak, ilaç keşfi için yeni yolların kilidini açar” dedi ve yeni ilaçların keşfiyle hastalıklarda bu tür hücre ölümünü mümkün olan yerlerde ayarlanmasının, artırmanın veya sınırlamanın mümkün olacağını belirtti.
Kaynak: Science Daily

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın