Dünya

İngiltere’de İşçi Partisi’ne geçen Westminster’da kara paraya karşı mücadele başlatıldı

Londra Westminster'da kara para ile satın alınan evlerin zorunlu satın alma yoluyla istimlak edilmesi ve gelirlerin uygun fiyatlı konut bekleyen 4.000 haneye ev yapımı için kullanılması planlanıyor.

Londra'nın en zengin bölgelerinde, Belgravia, Knightsbridge ve Mayfair gibi lüks semtlerinde kara para ile satın alınan evlerin zorunlu satın alma yoluyla istimlak edilmesi ve uygun fiyatlı konutlara dönüştürülmesi için çalışılıyor.

İşçi Partisi kontrolündeki Westminster belediye meclisi, mülklerin belirtilen amaçları için kullanılmadığını tespit ettiği aşırı durumlarda, "başkentin Avrupa kara para aklama merkezi olarak itibarı ile mücadele" eylem planının bir parçası olarak, mülkleri nasıl istimlak edebileceğini inceliyor.

Kirli para ile ya da kaynağı şüpheli para ile alınmış mülklerin istimlak edlip uygun fiyatlı konut için bekleyen 4.000 haneye çözüm bulunması hedefleniyor

Belediye Meclisi, 4.000 hanenin uygun fiyatlı konutlar için bekleme listesini azaltmak üzere el konulan evleri kullanmayı hedefliyor.

Westminster'da mülk sahibinin Manş adalarından Jersey'da ve Rusya'da kayıtlı olduğu ev sayısı yükseldi

Westminster'da, mülk sahipleri Manş Adaları’ndan Jersey’de ve Rusya'da kayıtlı mülk sayısı, 2010'dan bu yana Jersey için % 300 ve Rusya için % 1.200 oranında arttı.

Belediye Meclisi, belediye önemli miktarda vergi borçları olduğu tespit edilen Seyşeller'de kayıtlı bir mülke karşı zorunlu satın alma emrinin kullanımını araştırıyor.

Yolsuzlukla veya Kremlin ile bağlantılı olmakla suçlanan Rus mülk sahipleri, 2016'dan bu yana İngiltere’nin diğer bölgelerinden çok daha fazla oranda, Westminster'da yaklaşık 430 milyon sterlin değerinde mülk satın aldı.

Komşu Kensington ve Chelsea'de yaklaşık 283 milyon sterlin değerinde mülk satın alındığına inanılıyor.

İşçi Partisi'nin 58 yıllık Muhafazakâr Parti iktidarından sonra ilk kez mayıs ayından bu yana kontrolü ele geçirdiği Westminster konseyinin lideri Adam Hug, "Westminster'ın kirli sırrı uzun yıllardır biliniyor, ancak iktidardakiler, şüpheli kökenli paranın Londra'ya akmasını ve yatırımcıların nispeten gevşek yasalarımızdan yararlanmasını görmezden geldi.Ukrayna'daki savaş, oligark yatırımlarına ve Londra'nın kirli para için nasıl bir Avrupa çamaşırhanesi haline geldiğine yeniden odaklandı" dedi.

Londra'nın kara para nedeniyle itibarı zedelendi, ayrıca kara para aklanmak için alınmış boş veya az kullanılmış evler canlılığı da kurutuyor

Sorunun "[Vladimir] Putin ve yandaşlarından" daha ileriye gittiğini ve yurtdışında otoriterliği destekleyerek Londra'nın itibarına zarar verdiğini söyledi. Hug, "boş veya az kullanılmış evlerin bulunduğu alanların canlılığı da kuruttuğu"nu sözlerine ekledi.

Oxford Caddesi'nde faaliyet gösteren 30 kadar şekerleme ve hediyelik eşya dükkânı hakkında soruşturma başlatıldı

Westminster Konseyi, Oxford Caddesi'nde faaliyet gösteren ve yaklaşık 8 milyon sterline mal olduğunu tahmin ettiği 30 kadar şekerlemeci ve hediyelik eşya dükkânının gerçek sahiplerini belirlemek için soruşturma başlattı.

Westminster, özellikle "kirli para" veya "şüpheli kökenli para" ile edinildiğini tespit ettiği evleri hedef almayı planlıyor. Konsey, kirli parayı rüşvet, devlet kaynaklarının çalınması ve kamu görevinin kötüye kullanılması gibi suç faaliyetlerinden elde edilen para olarak tanımlamaktadır.

Şüpheli menşeli para, para kaynağının nasıl edinildiğine dair hiçbir şeffaflığın olmadığı veya şeffaflığın sınırlı olduğu, genellikle vergi cennetlerinin kullanımı yoluyla veya vergiden kaçınmak için ayrıntılı kurumsal yapılarla ilişkili olan paradır.

Hug ayrıca, "Westminster'ın kirli paraya karşı" mücadelesine katılmaları için Londra’daki mülk sahiplerini, uzmanları ve yetkilileri bir toplantıda bir araya getirmeyi planlıyor ve Ulusal Suç Ajansı ve İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi’nin kara para aklamayla mücadele için finansmanını artırmaya çağırıyor.

Westminster Konseyi, şirket kayıtlarında daha güçlü kimlik kontrolleri yapılmasını ve yeni mülkün gerçek sahibine yönelik mevzuatın tam olarak uygulanmasını istiyor.

İlgili mevzuat geçen ay yayınlandı ve İngiltere'de halihazırda arazi veya mülk sahibi olan veya mülk kiralayan denizaşırı kuruluşlar, 31 Ocak 2023 tarihine kadar kaydedilebilir esas fayda sağlayanları veya yönetici memurlarını bildirmek zorundadır.
Kaynaklar: The Guardian - Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın