Dünya

İran İsrailli milyarderin gemisine el koydu

İran, Hürmüz Boğazı yakınlarında İsrailli milyarder Eyal Ofer'in şirketine ait bir İsrail gemisine el koydu.

İran resmi haber ajansı IRNA'nın 13 Nisan Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, İran Devrim Muhafızları'nın deniz özel kuvvetleri, Körfez'de İsrail'le "bağlantılı", bir konteyner gemisine el koydu. 

IRNA, bu el koymanın "Hürmüz Boğazı yakınında" gerçekleştiğini belirterek, "Siyonist kapitalist Eyal Ofer'e ait Zodiac şirketi tarafından yönetilen" MSC Aries gemisinin İran karasularında olduğu gerekçesi ile el konulduğunu bildirdi. Gemiyi kiralayan Mediterranean Shipping Company'ye (MSC) göre, "Gemide yirmi beş mürettebat var."

Zodiac Maritime, İsrailli milyarder Eyal Ofer'in Zodiac Grubuna aittir.

Amerikan haber ajansı Associated Pres (AP) İranlı komandoların bir helikopterle geminin güvertesindeki konteyner yığınının üzerine iple indiğini gösteren bir video yayımladı. AP'ye göre, kullanılan helikopter, Yemen'in İran destekli Muhafızları ve Husilerin geçmişte gemilere komando baskınları düzenlemek için kullandığı, Sovyet döneminden kalma Mil Mi-17'ye benziyor.

İran, 1 Nisan'da Şam'daki (Suriye) konsolosluğuna düzenlenen, 12 kişinin öldürüldüğü saldırının ardından İsrail'i suçlayarak, İsrail’e "cezalandırma" sözü vermişti.

İsrail ordusu, İran'ın "durumu daha da kötüleştirme kararının sonuçlarına katlanacağını" söylerken, Filistinli İslamcı hareket Hamas'ın müttefiki konumundaki Tahran'dan gelecek misilleme tehditleri karşısında alarma geçti. 

Beyaz Saray yaptığı açıklamada İran'a MSC Aries ve mürettebatını "derhal" serbest bırakması çağrısında bulundu ve "uluslararası hukukun açık bir şekilde ihlal edilmesini ve bir korsanlık eylemini" "şiddetle" kınadı.

İsrail ile İran arasında artan gerilim nedeniyle ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenlik ekibiyle acil istişarelerde bulunmak üzere ailesi ile evinde geçireceği hafta sonu tatilini yarıda kesti ve cumartesi günü öğleden sonra Beyaz Saray'a döndü.

Kaynaklar:  AP – Le Monde/AFP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın