Dünya

Kübra Aydın cinayetinde KKTC Polisi neden açıklama yapmıyor?

Polisten yardım istediği iddia edilen Kübra Aydın'ı öldüren Emrah Yılmaz'ı cinayet öncesinde KKTC Polisi nasıl bulamadı?

KKTC'de, Haspolat’ta Emrah Yılmaz’ın öldürdüğü 37 yaşındaki Kübra Aydın’ın, cinayetten önce polisten yardım istediği ve polisin Emrah Yılmaz’ı bulamadığı iddiası karşısında KKTC Polisi henüz açıklama yapmadı.

Olaya sosyal medya hesabından tepki gösteren avukat Aslı Murat şu paylaşımı yaptı:

“Yeter Artık! Bir kişi daha eksilmeyelim...

Çok uzun zamandır, belki de aylardır, her gün en az 2 tane kadına yönelik şiddet haberi gündeme geliyor. Suç işleyen kişiler Mahkemeye çıkarılıp teminata bağlanıyor. Bu sayede, sorunun geçmişe nazaran daha fazla görünür olduğunu söylemek mümkün. En azından artık buz dağının görünen kısmı hukuk tarafından yargılanabiliyor. Bir de çok daha fazla sayıda görünmeyen kısmı var, devletin bir türlü müdahale ed(e)mediği! 

Bugün maalesef yine bir kadın cinayeti ile sarsıldık. Basına yansıyan haberler eğer gerçeği yansıtıyorsa, öldürülen kızkardeşimiz dün gece polisten yardım istemiş. Ardından katil, aranan şahıs ilan edilmiş ve her ne hikmetse küçücük ada yarısında kendisine ulaşıl(a)mamış. Bu aşamada Polis Genel Müdürlüğü'nün topluma bir açıklama yapma borcu var diye düşünüyorum. Çünkü insan ister istemez düşünüyor: "Acaba önlenebilir bir cinayet mi gerçekleşti?". 

Suç işlenmeden önceki önlemlerin hayat kurtarıcı olduğunu sürekli söylüyoruz. Bu yaşanan vahim olayda da ayrıntılara indikçe devlete dair ne gibi ihmaller ortaya çıkacak acaba, bilemiyorum. Konu sadece polis teşkilatı ile alakalı değil, idarenin tamamının sorumluluğu var. 

Bir kişi daha ölmeden, yaralanmadan veya keyfi şekilde herhangi bir hak ihlaline maruz kalmadan idareciler gerekeni yapmalıdır. 2014 yılından beri bir türlü teşkilatlandırıl(a)mayan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi bu alanda oluşturulacak çözüm önerilerinin anahtarıdır. Daha ne bekliyorsunuz?’

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın