Dünya

Mark Buddle’ın liderliğini devrettiği uyuşturucu çetesi 'komutanı' İstanbul’da tutuklandı

Sıra Hakan Ayık’a gelir mi?

Avustralya merkezli Comanchero uyuşturucu çetesinin 'yüksek komutanı' Türkiye'de tutuklandı.

42 yaşındaki Duax Ngakuru, çetenin tutuklanan lideri Mark Buddle'dan görevi devraldıktan sonra Türkiye'de yaşıyordu.

Ngakuru, 2010 yılında Avustralya'dan ayrıldı ve çetenin lideri Mark Buddle'ın geçen yıl KKTC’den sınır dışı edilmesi ve ağustos ayında Türkiye'de tutuklanıp Avustralya'ya iade edilmesinin ardından Comancheros’un 'yüksek komutanı' rolünü üstlendi.

Ngakuru'nun 100 milyon dolardan fazla suç gelirine sahip olduğu tahmin ediliyor ve Avustralya polisi tarafından ülke genelinde dağıtılmak üzere Avustralya'ya büyük uyuşturucu ithalatı yapmakla suçlanıyor.

Duax Ngakuru'nun, 2010 yılında uyuşturucu suçlamaları nedeniyle kefaletle serbest bırakıldığı sırada Sydney'den kaçan Hakan Ayık ile birlikte Türkiye'den uyuşturucu operasyonlarını yürüttüğü düşünülüyor.

 

Duax Ngakuru (solda) ve Hakan Ayık (sağda), Fotoğraf: The Australian

Daha önce Avustralya basını tarafından defalarca Hakan Ayık’ın estetik cerrahi operasyonu geçirdiği ve sahte kimlikle İstanbul’da bir otel işlettiği iddia edilmişti. Ayık, Türkiye'den Avustralya'ya göçen bir ailenin oğludur.

Hakan Ayık ve Duax Ngakuru, Sydney'in güneyindeki Kogarah banliyösündeki James Cook Boys Teknoloji Lisesi'nde birlikte okula gitti.

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre, yürütülen soruşturma çerçevesinde İstanbul’da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan geniş çaplı çalışmada, hakkında “Kırmızı Bülten” bulunan Ngakuru’nun İstanbul’da kaldığı adres ve konumu belirlendi. 

Uluslararası düzeyde aranan şüphelinin Sarıyer’e bağlı Zekeriyaköy’de kaldığı saptandı. Belirlenen adrese polis ekipleri tarafından operasyon gerçekleştirildi. Yeni Zelanda doğumlu Ngakuru’nun polisteki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresine teslim edildiği bildirildi.

Ngakuru’nun fotoğrafı nadiren çekilebilmştir ancak yakın tarihli bir fotoğrafta, büyük bir Türk bayrağı ile bir yatta görüntülendi.
Kaynaklar: Daily Mail İHA

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın