Dünya

Sinan Ateş cinayetinin ardından: ‘Mafya ile fotoğraf normalleştirildi’

Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesinin üzerinden 11 gün geçerken, DW Türkçe'nin görüştüğü Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Alaattin Aldemir, 'Mafya ile fotoğraf normalleştirildi' dedi.

DW Türkçe’nin haberine göre, ‘Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesinin üzerinden 11 gün geçerken Ülkücü camiada da cinayetin ardından başlayan rahatsızlık sürüyor. MHP ve Ülkü Ocakları Genel Merkezi ile Ülkücüler arasında uzun yıllardır devam eden gerginliklerin yansıması olarak da yorumlanan cinayetin ardından yeni bir kopuş sürecinin başlayabileceği dile getiriliyor.’

Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Alaattin Aldemir: Mafya ile fotoğraf normalleştirildi

DW Türkçe'ye konuşan Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Alaattin Aldemir, "Ülkücü camia ile MHP arasında Ülkü Ocakları'nın kapatılmak istendiği 90'lı yılların başından bu yana gerilim olduğu"nu söyledi.

1992 yılından itibaren 4 yıl boyunca Ülkü Ocakları'nın başkanlığını yürüten Aldemir, "Ülkü Ocakları bugün kuyruğunu yiyen canavar haline geldi. Mafyadan yargılanan insanlarla boy boy fotoğraf çektirip dava arkadaşlarımız diye yayınlanması manidardır. Bunlar normal şeyler gibi algılanır oldu" değerlendirmesi yaptı.

Yaşanan siyasi kopuşlar

Ülkü Ocakları'nın ilk kurulduğu yıllarda fikir örgütlenmesi olduğunu kaydeden Aldemir, "Aylık yayınlar alınıyordu, bir grup kantinde bir grup kütüphanede olurdu. Kütüphanedeki masalar daha sonra ülkücü reislerin makam masaları oldu. Maalesef bu dönüşüm siyasi kopuşları da beraberinde getirdi. Muhsin Yazıcıoğlu'nun kopuşu var, Aydınlık Türkiye Partisi dönemi kopuşlar var, İYİ Parti'nin kurulması ile yaşanan kopuşlar var" şeklinde konuştu.

Ülkücülerin "siyasi olarak, zihniyet olarak" bölündüğünü belirten Aldemir, "Solcuların içindeki fraksiyonları herkes bilir ama Ülkücü camiadakiler pek bilinmez. Ülkücüler içerisinde şeriatçısı, Atatürkçüsü, liberal Ülkücüsü vesaire vardır. Bu kopuşlar sürebilir" dedi.

"Gerçek ülkücü, ülkücüyü vurmaz"

Sinan Ateş'in Ülkü Ocakları genel başkanlığı yaptığı 2019-2020 döneminde Mersin Ülkü Ocakları Başkanı olarak görev yapan ve Sinan Ateş'in genel başkanlıktan alınmasından sonrasında görevinden ayrılan eski Ülkü Ocakları Mersin Başkanı Çağrı Ünel'e yönelik saldırıyı hatırlatan Alaattin Aldemir, "İlk olayın ardından Sinan Ateş için en profesyonel adamı bulmuşlar, ders vermek için. Yoksa, gerçek bir Ülkücü'ye diğer Ülkücü'yü vurduramazsınız, ülküdaşlık hukuku vardır, asla vurmaz, tokat bile atmaz" dedi.

Gazeteci Demirağ: Ayrışma uzun süredir var, kopuşlar sürecek

Gazeteci-Yazar Yavuz Selim Demirağ da yönetimini MHP'nin atadığı mevcut Ülkü Ocakları yöneticileri ile MHP arasında gerilim olmadığını ve olmayacağını söyledi.

DW Türkçe'ye konuşan Demirağ, "Ülkü Ocakları genel başkanını MHP Genel Başkanı atar, orada bir uyumsuzluk olmaz. Ancak Ülkücü camia ile MHP arasında ayrışmalar uzun yıllardır var. Senelerdir ülkücülük MHP'nin tekelindedir gibi absürt bir laf ediliyor. Devlet Bahçeli bunu söyler ama MHP'de olmayan o kadar çok Ülkücü var ki, dört-beş ayrı partiye ayrılmış durumdalar. MHP'den kopanların önemli kısmı İYİ Parti'de şu an. Daha önce BBP vardı. Şimdi son dönem Zafer Partisi de kuruldu, yine diğer partilerde de Ülkücü harekette bulunanlar var. Aslında MHP'de çok da Ülkücü kalmadı" dedi.

Demirağ, Sinan Ateş cinayetinin ardından Ülkücü camiada kopuşların devam edeceğini de sözlerine ekledi ve şu değerlendirmeyi yaptı: "Suskunluk sarmalı yüzünden 45 bin ülkücü e-devlet üzerinden MHP'den istifalarını verdi. Toplu istifalar var, il ve ilçelerde. Bir haftalık suskunluktan sonra bir açıklama bekleniyordu. Açıklama olmadığı gibi bir inkara gidildi. Ben ayrıca bugünden itibaren yeni istifalar olacağını da düşünüyorum. Anadolu'da güzel bir deyiş vardır; 'sükut ikrardan gelir' diye. Milliyetçi-Ülkücü camia bu suskunluğun kabullenme ile geçtiğine inanıyor. Bu kopuşlar devam edecektir."

Demirağ: Yeni saldırılar olabilir

Bugüne kadarki saldırıların cezasız kaldığını söyleyen Demirağ, bu nedenle saldırıların devam edebileceğini de belirtti. Demirağ, "Bugünden sonra bu işin üzerine giden yani bu işin bir 'siyasi cinayet' olabileceğini düşünüyorum. Kimlere saldırı olacağına dair isimler bile var" iddiasında bulundu.

MHP lideri Bahçeli’nin bugünkü açıklaması 'beklentileri boşa çıkardı'

MHP lideri Bahçeli, grup toplantısında Sinan Ateş cinayetine dair açıklamalarını değerlendiren Yavuz Selim Demirağ, "Bahçeli ısrarla inkar ediyor. Açıklamalara dair kamuoyunda beklenti vardı. Biz şunu bekliyorduk: Bahçeli'nin adı geçen birkaç kişinin istifasını isteyerek, yargı sürecine lafı bırakmasını bekliyorduk, suçsuzsa geri dönsünler. Fakat bunu yapmadı, beklentileri boşa çıkarınca yeni kırgınlıklar ortaya çıkacak" dedi. "Bu seçim esnasında da, bu gerilimden de bir takım kişiler kendilerine görev çıkarıp Ülkücü kanaat önderlerine saldırabilirler" iddiasını dile getiren Demirağ, "Bahçeli de Kılıçdaroğlu'na 'hadi çık meydana hadi çık dışarı' diyor, son derece tehlikeli çıkıştı, tehlikeli bir söylem. Tam aksine sağduyulu hareket edilmesi gerekirken Bahçeli'nin konuşması bir körüklemeydi, tahrikti" değerlendirmesi yaptı.

Alaattin Aldemir de Bahçeli'nin çıkışını, "Bahçeli, devlete 'Alın bunu götürün gereğini yapın' demesi lazımken bunu demediği sürece bu tartışma devam eder. Burada MHP ya da CHP önemli değil önemli olan devlettir" sözleriyle değerlendirdi.

Ülkü Ocakları eski Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş, 30 Aralık 2022'de Ankara'nın Çukurambar semtinde vurularak öldürülmüştü. Olayla ilgili olarak soruşturma devam ederken MHP ve Ülkü Ocakları yönetiminin Sinan Ateş'e cephe aldığı iddiaları gündeme geldi. Soruşturma kapsamında aralarında MHP İstanbul İl Başkanı Ufuk Köktürk ile iki özel harekat polisi de olmak üzere 13 kişi tutuklandı.

Kaynak: DW Türkçe

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın