Dünya

Avrupa Komisyonu’ndan organize suçla mücadelede yeni direktif geliyor

Suçluların faaliyet gösterdikleri alanlardan elde ettikleri finansal kârlara daha hızlı el koyulacak.

Avrupa Komisyonu, AB yaptırımlarının ihlalini AB suçları listesine eklemeye yönelik bir direktif hazırladı. Komisyon ayrıca, AB yaptırımlarının uygulanmasına da katkıda bulunacak, varlık kurtarma ve varlıklara el koyma süreçlerinde yeni, güçlendirilmiş kurallar önerdi.

Komisyon önerdiği 'Varlık kurtarma ve Müsadere Direktifi'ndeki temel amacın, suçluları haksız kazançlarından mahrum bırakarak ve daha fazla suç işleme kapasitelerini sınırlayarak, suçtan kazanç sağlamalarını engellemek olduğunu kaydetti.

Suçluları yasadışı kazançlarından mahrum bırakmak esastır

Direktifle, Üye Devletlerin suçluların yasadışı kazançlarla elde ettiği ve el konulan varlıkların hacmini önemli ölçüde artırması hedefleniyor. 

Organize suçla mücadelenin güçlendirilmesiyle yurttaşların adalet algısı pekişecek ve mağdurların telafi edilme fırsatları artacak

Suçluların faaliyet gösterdikleri alanlarda elde ettikleri finansal kârları keserek, organize suçla mücadelenin güçlendirilmesiyle yurttaşların adalet algısının pekişeceği ve mağdurların telafi edilme fırsatlarının artacağı öngörülüyor. 

İşletmeler haksız rekabetin sonlanmasından, devlet de artan gelirlerden fayda sağlayacak

İşletmelerin de rekabeti bozan suçların daha hızlı cezalandırılması ve sonlandırılmasıyla yarar sağlayacağı, kamu idarelerinin ise devlet bütçesine kaydedilen artan gelirlerden faydalanacağı belirtildi.

"Suç patronları sessizlik ve sadakat satın almak için gözdağı ve korku salıyor. Ancak genellikle açgözlülükleri ile zengin bir yaşam tarzını kucaklıyorlar. Bu yaşam tarzı her zaman bir iz bırakır. Şimdi Avrupa Komisyonu, varlık izini takip ederek organize suçla mücadele için yeni araçlar öneriyor"

Komisyonun İçişleri Komiseri Ylva Johansson şunları söyledi: "Suç patronları sessizlik ve sadakat satın almak için gözdağı ve korku salıyor. Ancak genellikle açgözlülükleri ile zengin bir yaşam tarzını kucaklıyorlar. Bu yaşam tarzı her zaman bir iz bırakır. Şimdi Avrupa Komisyonu, bu varlık izini takip ederek organize suçla mücadele için yeni araçlar öneriyor. Bu teklif, Varlık Kurtarma görevlilerinin izleme yapmasına ve varlıkları dondurmasına izin verir: Varlıkların nerede olduğunu izleyin ve acil bir dondurma emri verin. İzleme, varlıkların bulunmasını sağlar ve acil dondurma, mahkemelerin harekete geçmesi için zaman verir. Bu öneri, 50 milyar euroluk ateşli silah kaçakçılığı, gasp da dahil olmak üzere yeni suç türlerini kapsayacak. Önerimiz aynı zamanda açıklanamayan zenginliğin peşinden gidiyor. Suç çetelerinin tepesindekiler artık kovuşturmadan izole edilmeyecek. Son olarak, yaptırım ihlallerinin kriminalize edilmesi, haydut aktörlere karşı tepki gösterme süresinin çok daha hızlı olacağı anlamına geliyor."
Kaynak: Avrupa Komisyonu

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın