Dünya

Cihatçı radikal İslamcılar hapishaneden kaçırıldı

IŞİD'li tutuklular Suriye'de hapishaneden kaçtı... Suriye'de uyuyan hücrelerin etkinliği son zamanlarda artmaya başladı.

Radikal İslamcı İslam Devleti örgütünün (eski adıyla IŞİD) perşembe günü kuzeydoğu Suriye'de Kürtlerin yönettiği bir hapishaneye saldırarak, diğer cihatçıları serbest bıraktığı bildirildi.

Ayrılıkçı Suriye Demokratik Güçleri [YPG], yaptığı açıklamada nadir görülen bir saldırı olduğunu doğruladı, ancak kaçan mahkumlardan bahsetmedi.

Merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Ghwayran hapishanesinin girişine bir bombalı araç isabet etti ve civarda ikinci bir patlama meydana geldikten hemen sonra IŞİD cihatçıları tesisteki görevli Kürt güvenlik güçlerine saldırdı.

Gözlemevi, "Birkaç mahkumun kaçmayı başardığı”nı bildirdi. Nasıl kaçmayı başardıklarını ise belirtmedi.

Gözlemevi başkanı Rami Abdul Rahman'ın AFP'ye verdiği bilgiye göre, Ghwayran, Suriye'nin kuzeydoğusunda Kürt yetkililer tarafından kontrol edilen yarı özerk bir bölgede, IŞİD savaşçılarını barındıran en büyük tesislerden biri.

Suriye Demokratik Güçleri'nin IŞİD'in Arapça kısaltmasını kullanarak yaptığı açıklamada olay, "El Haseke'deki Ghwayran hapishanesinde gözaltına alınan DEAŞ'lı teröristler tarafından bomba yüklü araç patlamasıyla birlikte yeni bir ayaklanma ve kaçma girişimi" nitelendirildi.

DEAŞ'ın uyuyan hücreleri sorumlu tutuldu

Saldırıdan "Çevredeki mahallelerden sızan ve İç Güvenlik Güçleri ile çatışan DEAŞ'ın uyuyan hücreleri" sorumlu tutuldu.

Gözlemevi, SDG'nin hapishaneye takviye güçler gönderdiğini ve bölgeyi kordon altına aldığını söyledi.

ABD liderliğindeki IŞİD'e karşı savaşan uluslararası koalisyona ait uçaklar tesisin üzerinde uçtu ve yakınına işaret fişeği attı.

SDG Sözcüsü Ferhad Sahmi daha sonra yaptığı açıklamada, "cezaevi içindeki durum kontrol altına alındı" dedi.

Kürt yetkililere göre, şu anda 12.000'den fazla IŞİD zanlısının tutulduğu bir dizi Kürt hapishanesinde 50'den fazla milliyetten zanlı bulunuyor.

Fransa'dan Tunus'a, IŞİD mahkumlarının menşe ülkelerinin çoğu, kendi ülkelerinde halkın tepkisinden korktukları için zanlıları ülkelerine geri gönderme konusunda isteksiz davrandı.

Çocuklar da dahil olmak üzere cihatçıların akrabaları, Suriye'nin kuzeydoğusunda, en büyüğü yaklaşık 56.000 yerinden edilmiş insan ve mülteci ile Al-Hol kampı olan, Kürtlerin kontrolündeki kamplarda tutuluyor.

IŞİD grubu kendi kendini ilan ettiği halifelikle bir zamanlar Suriye ve Irak'ın geniş bölgelerine yayılmış ve milyonlarca nüfusu yönetmişti.

ABD ve diğer güçlerin desteğiyle Suriye ve Irak güçlerinin önderlik ettiği uzun bir askeri mücadele ile Mart 2019'da cihatçı proto-devleti yenildi.

IŞİD’den geriye kalanlar çoğunlukla Suriye hükümetini ve müttefik kuvvetlerini taciz etmeye devam ettikleri çöl sığınaklarına geri döndü.

IŞİD savaşçıları bu ayın başlarında Al-Hol kampında Kürt Kızılayı'na bağlı bir yardım görevlisini vurarak öldürdü.

Gözlemevi'ne göre, geçen hafta Suriye'nin Irak sınırına yakın bir yerde düzenlenen bir saldırıda rejim yanlısı beş Suriye savaşçısı öldü ve 14 kişi yaralandı.
Kaynak: AFP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın