Dünya

‘Dolar 24 TL’yi görür’

Doların yükselişi hakkında Tele1'e konuşan Türkiye’den ekonomist Evren Devrim Zelyut 'dolar 24 TL'yi görür' uyarısı yaptı.

Doların yükselişi hakkında Tele1'e konuşan Türkiye’den ekonomist Evren Devrim Zelyut “Bu artış özellikle sonbaharda hepimizin yaşamlarına çok acı bi şekilde yansıyacak. Üretici fiyatları şimdi % 120’lere vurmuştur. Bizim fabrikalarımız Çin’den, Hindistan’dan 16 TL’den yarı mamul ithal ettiğinde enflasyon %140, %150’ye çıkacak ve ondan çok daha fazla bir TÜFE ile karşı karşıya geleceğiz. Ben artık AKP’ye çağrı yapıyorum, hemen kısa ve orta vadeli ödevlerinizi yapın. Yoksa bu yangını kontrol altına almanız çok ama çok zor olacak. Böyle giderse dolar 24 TL’yi görür” dedi.

Kaynak: Tele1

Ekonomist Evren Devrim Zelyut : 'AKP efsanesi ABD’nin 2009-2016 arasında bastığı bol paralar üzerine kurulmuştur’

Zelyut kendi Youtube kanalında dün yayınladığı programda, 2009-2016 yılları arasında ABD Merkez Bankası grafiklerinde de görüldüğü gibi, ABD’de 900 milyar dolardan 4,5 trilyon dolara kadar bir parasal büyüklük yaşandığını ve Amerikalıların bastığı bu paraların tüm dünyada Türkiye de dahil gelişmekte olan ülkelere girdiğini anımsattı.

‘Ve o ülkelerdeki milli paraları bir şekilde değerli kıldı. Türkiye’de de dolar/TL düştü. Neredeyse 1 dolar 1 TL olacak şekilde dolar bolluğu yaşandı. AKP’nin ekonomin modeli dışa bağımlı, ithalatçı bir model olduğu için kur düşünce bizim dışa bağlı sanayinin ürettiği malların da fiyatı düştü. Ve Türk halkı 80’lerden 90’lardan sonra ilk defa tek haneli enflasyonla bir nevi soluk aldı. Ama bu kurun ve enflasyonun düşmesi sahte bir cennetti. Çünkü bir ekonomi yarı mamul ve hammaddeyi dışardan aldığı sürece, tarım ürünlerini kendi ülkesinde üretmeyip nasıl olsa ABD’den gelen bol dolarlar var deyip ithal ettiği sürece yarın o kur yukarı gittiğinde büyük bir enflasyonla karşılaşır ki şu an yaşadığımız problem de budur. AKP efsanesi ABD’nin 2009-2016 arasında bastığı bol paralar üzerine kurulmuştur’ dedi.

ABD’de FED faiz artırmaya devam ettikçe önlem alınmazsa dolar 24 TL'yi görür

‘O dönemde akan dolarların üretime yönelik projelerde harcanması yerine taşa, toprağa ve inşaata gittiği’ni söyleyen Zelyut, 2016-2018 yılları arasında Amerikalıların bastığı parayı geri çekmeye başladığını, daha 2013’de ABD Merkez Bankası eski başkanı Ben Bernanke’nin basılan parayı faizi artırarak geri çekmeye başlayacaklarını söylediğini hatırlattı. ABD’de FED’in faiz artırmaya devam edeceğini ve hatta ABD’deki enflasyon beklendiği oranda düşmezse faiz artışının çok daha yüksek oranlara, 0,75 ve 1’e çıkabileceğini kaydeden ekonomist, şu anda hemen önlem alınmazsa TL’nin dolar karşında değerinin çok daha fazla düşeceğini aktardı.

Kaynak: Evren Devrim Zelyut Youtube Kanalı

Mikro-Makro’da bu konuda yapılan daha önceki haberlerin bazıları için tıklayınız:

ABD Merkez Bankası enflasyona karşılık faizi artırırsa Türkiye ekonomisine ne olur?
FED'in 2022’de faizi artırmaya başlamasıyla TL daha da değer kaybedebilir
FED’in faizi artıracak oluşu Türkiye ve KKTC gibi ülkeleri nasıl etkileyecek?

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın