Kıbrıs

Güney Kıbrıs BM görüşmeleri sonucuna göre tedbirleri açıklayacak

'Kıbrıs Türk toplumuna yönelik [güven arttırıcı] tedbirlerin açıklanmasının zamanlaması New York'taki gelişmelere bağlı'...

Güney Lefkoşa, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitçotakis ile yapacağı görüşmelerde göndereceği mesajları bekliyor.

Erdoğan ve Miçotakis, ABD'nin New York kentinde yapılacak 78'inci Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda 20 Eylül'de bir araya gelecek. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis, Erdoğan ve Miçotakis’in görüşmesiyle ilgili hazırlıkları planlamak üzere 5 Eylül’de Ankara’ya gelmiş ve mevkidaşı Hakan Fidan’la görüşmüştü.

Kıbrıs Rum tarafı, bu görüşmelerin Kıbrıs'ta yeni bir çözüm girişimi için bu hafta New York'ta gerçekleşecek süreçler ve temaslar arasında en belirleyici olduğunu düşünüyor. 

Hristodulidis: “BM Genel Sekreteri’nin Türkiye Cumhurbaşkanı ile yapacağı görüşmeyi, Kıbrıs meselesi için işlerin nasıl gelişeceği konusunda en belirleyici toplantı olarak görüyorum"

Dün New York'ta gazetecilerle bir araya gelen Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis, BM Genel Sekreteri'nin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yarınki görüşmesini önemli bulduğunu belirterek, bu görüşmenin "Genel Sekreter'in Kıbrıs sorunuyla ilgili bir sonraki hamlesini belirleyeceği" değerlendirmesini dile getirdi ve "BM Genel Sekreteri’nin Türkiye Cumhurbaşkanı ile yapacağı görüşmeyi, Kıbrıs meselesi için işlerin nasıl gelişeceği konusunda en belirleyici toplantı olarak görüyorum" dedi.

Fileleftheros gazetesi Hristodulidis'in gazetecilere verdiği demece ilişkin haberi 'Bütün gözler Erdoğan'da' başlığı ile verdi.

Hristodulidis, 22 Eylül'de Genel Sekreter ile yapacağı görüşmeye ilişkin olarak, "mesajların açık olduğu"nu söyledi ve müzakerelerin yeniden başlaması olasılığını araştırmak için özel bir temsilci atanması gerektiğini vurguladı.

"Kıbrıs Türk toplumuna yönelik tedbirlerin açıklanmasının zamanlaması New York'taki gelişmelere bağlı"

Hristodulidis ayrıca, bu hafta Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kıbrıs Türk toplumuna yönelik, Kıbrıs Türk toplumundan şahsiyetlerle ve sivil toplumdan yurttaşlarla yapılan görüşmeler sonrasında hazırlanan tek taraflı tedbirlerini duyurmak için gelişmeler olacağını da göz ardı etmediğini söyledi.

Kıbrıs Türk toplumuna yönelik [güven arttırıcı] tedbirlerin alınmasının New York'taki gelişmelerle ilgili olup olmadığının sorulması üzerine Hristodulidis, tedbirlerin oluştuğunu ve açıklanacağını belirterek, açıklamanın zamanlamasının gelişmelere bağlı olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca, günlük yaşamla ilgili güven artırıcı önlemler için bazı önerileri olduğunu da belirtti.

Nikos Hristodulidis, Yunanistan Başbakanı ile Türkiye Cumhurbaşkanı arasındaki görüşmenin büyük önem taşıdığını belirterek, Türkiye Cumhurbaşkanı ile Yunanistan Başbakanı arasındaki görüşmenin sonuçlarını incelemek üzere Miçotakis ile kendi görüşmesinin daha sonra gerçekleşeceğini kaydetti.

Ayrıca, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yapacağı görüşmelere de değinerek, BM Genel Sekreteri ile yapacakları görüşmelerde AB'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili hazırlığını ileteceklerini söyledi.

Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili umudu olup olmadığı sorulduğunda Hristodulidis cevaben, müzakerelerin yeniden başlaması konusunda iyimser olunmasını sağlayacak verilerin oluşturulmasını umduğunu, böylece bir numaralı öncelikleri olan Kıbrıs'ın çözümüne ulaşabileceğini ifade etti.

Tatar'la üçlü görüşmeyi dışlamadı""

BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ile ortak bir görüşme yapılması konusunda gazeteciler tarafından sorulan soruya, üçlü görüşme için şimdilik zaman ayrılmadığını ancak BM Kurul'un resmi haftasının sonuna doğru yapılabileceğini veya daha sonraki bir aşamada görüşmenin yapılabileceğine karar verebileceğini ve bu ihtimali göz ardı etmediğini belirtti.

Kaynak: Fileleftheros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın