Dünya

İngiltere’de 266 milyon sterlinlik kara para aklama davası hayrete düşürdü

Suç işlenerek elde edilen gelirlerin altın alımı yaparak aklandığı, altının Dubai'ye satıldığı ve İngiliz sosyetesinin aşina olduğu bir ismin bu aklamalardan yüzde 10 komisyon aldığı ileri sürülüyor.

İngiltere'de, İngiliz sosyetesinin aşina olduğu bir isim James Stunt'ın da aralarında bulunduğu toplam 8 sanıklı bir davada, Stunt'ın kendisine ait ofisinde milyonlarca sterlinlik kara para aklandığı ileri sürülüyor. James Stunt ise operasyondan habersiz olduğunu iddia ediyor.

İngiliz Formula 1 milyarderi Bernie Ecclestone'un kızı ve mirasçısı Petra Ecclestone'un eski kocası olan Stunt, 2014'ten 2016'ya kadar altın satıcısı ve artık feshedilmiş bir toptan kuyumcu olan şirket Fowler Oldfield'ın hesabına 266 milyon sterlin yatırmakla suçlanan sekiz sanıktan biri.

Yorkshire’daki Leeds Crown Mahkemesi’nde görülen davada, Ocak 2014'ten Eylül 2016'ya kadar kuryelerin Stunt'ın Londra'nın lüks Mayfair bölgesindeki altın bayisi Stunt & Co Ltd'den yüz milyonlarca sterlinlik yasadışı nakit paranın Bradford'un bir sanayi bölgesindeki iki katlı bir depoda faaliyet gösteren bayisi Fowler Oldfield'a götürüldüğü kaydedildi.

Savcı Nicholas Clarke QC, jüri üyelerine yaptığı hitabında Stunt & Co ve Fowler Oldfield'ın kuryeleri ve çalışanlarının daha sonra parayı, paranın "gerçek kökenlerini gizlemek” için Fowler Oldfield’in bir başka hesabına yatırdıklarını söyledi.

Yüzde 10 komisyon alıyordu

Savcı cuma günü yaptığı açıklamada, Stunt & Co Ltd'den Şubat-Temmuz 2016 tarihleri arasında Fowler Oldfield'a yaklaşık 3 milyon sterlinlik yasadışı nakit para götürüldüğünü ve Fowler Oldfield’in NatWest'teki bir başka hesabına yatırıldığını söyledi. Fowler daha sonra bu miktarın yüzde 10’nu, 300.000 sterlinini James Stunt'un kişisel banka hesabına yatırdı.

Paranın vergi ödememek amacıyla beyan edilmediğini veya "herhangi bir meşru ticari faaliyetle açıkça bağlantılı olmadığını" da sözlerine ekledi.

İddianamenin kapsadığı iki yıl dokuz ay boyunca Fowler Oldfield'ın NatWest'teki hesabından tahmini 266 milyon sterlin aktı.

Şüphelilerin, daha sonra Dubai'ye gönderdikleri külçe altın için Birmingham merkezli tedarikçilere ödeme yapmak için bu toplamın 200 milyon sterlininden fazlasını kullandıkları iddia edildi. Stunt & Co tarafından tutulan bir hesaba 46 milyon sterlin daha aktarıldığı, toplam 50 milyon sterlinin külçe altın satın almak için kullanıldığı ve altının takibini önlemek için külçe altının eritilerek Dubai'ye ihraç edildiği ileri sürülüyor.

Savcılar, Stunt'un Ağustos 2015'te Fowler Oldfield ile iş yapmış olabileceğini, çünkü Petra Ecclestone ile evliliğinin zorlu bir aşamaya girdiğini ve "Eccleston kaynaklarından gelen para nehrinin" kuruduğunu iddia etti. Çift 2017 yılında boşanmıştı.

İlgili dönemin büyük bir bölümünde ABD'de yaşayan Stunt, müfettişlere, Stunt & Co'nun ne kadar nakit para akladığına dair hiçbir bilgisi olmadığını ve kendisini şirketin günlük operasyonlarından büyük ölçüde uzaklaştırdığını iddia etti.

Ancak telefon kayıtları, Stunt'un aklama hakkında düzenli güncellemeler istediğini ve Stunt & Co'nun kolaylaştırdığı işlemler için komisyon peşinde koştuğunu ve diğer sanıklarla günde birkaç telefon görüşmesi yaptığını gösteriyor.

Cuma günü jüri üyelerine ayrıca, Stunt & Co ve Fowler Oldfield çalışanlarının muazzam miktarda nakit para topladıkları ve saydıkları görüntüler izletildi.

Savcı Clarke jüri üyelerine, "Siz hiç bir bankada bile bu kadar büyük nakit yığınlarının tezgahta sayıldığını gördünüz mü? Bu, suçun yarattığı, sokaktan gelme yaklaşık 266 milyon sterlinlik bir dava" dedi.

Dava sürüyor.
Kaynaklar: BBC- Metro UK

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın