Dünya

‘Kripto işlemler kumar faaliyeti olarak ele alınmalıdır'

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi, İtalyan ekonomist Fabio Panneta, kripto para işlemlerinin 'kumar faaliyeti olarak ele alınması gerektiği'ne dikkat çekti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi, İtalyan ekonomist Fabio Panneta kaleme aldığı son yazısında, kripto borsalarında yaşanan çöküşlerin ardından kripto borsalarını meşrulaştırarak, düzenlenmiş finans hizmetlerine tabi olmasını sağlamaktansa ‘bırakalım kendiliğinden yansınlar’ görüşüne karşı çıktı. 

Panneta, ‘İnsanlar her zaman birçok farklı şekilde kumar oynamıştır. Ve dijital çağda, desteklenmeyen [finans hizmeti olarak tanımlanmayan] kripto varlıkların kumar oynamak için bir araç olmaya devam etmesi muhtemeldir’ diyerek, kripto paraların kendiliğinden ortadan kalkmayacağını ve kullanılmaya devam edeceğini kaydetti.

Kripto varlıklarla yapılacak işlemler 'spekülatif'tir ve bu işlemler 'kumar faaliyetleri' olarak ele alınmalıdır

Avrupa Merkez Bankası yöneticisi, bu konudaki yasal düzenlemenin, kripto varlıklarla işlemlerin 'spekülatif' doğasını kabul etmesi ve bu varlıklarla yapılacak işlemlerin 'kumar faaliyetleri olarak ele alması gerektiği'ni belirtti.

Düzenlemeye tabi olmayan bir kripto endüstrisinin topluma maliyetinin göz ardı edilemeyecek kadar yüksek olduğuna dikkat çeken merkez bankacısı, 'bilgisiz birçok yatırımcının zarara uğradığı'nı, ayrıca 'düzenlenmemiş kripto varlıkların vergi kaçakçılığı, kara para aklama, terörün finansmanı ve yaptırımların atlatılması için kullanılabildiği'ne dikkat çekti. Kripto varlık üretiminin çevreye de zarar verdiğini ekledi.

Kripto varlık kullanan savunmasız tüketiciler çevrimiçi kumar tavsiyelerine benzer ilkelerle korunmalıdır

Fabio Panneta, yapılacak yasal düzenlemelerin kripto varlık kullanan savunmasız tüketicilerin, Avrupa Komisyonu'nun 2014 tarihli çevrimiçi kumara yönelik tavsiyesindeki benzer ilkelerle korunmasının aciliyetini dile getirdi.

G20 ülkelerinin ve Avrupa Komsiyonu'nun finans yetkililerinden oluşan Finansal İstikrar Kurulu'nun (Financial Stability Board) ve Basel Komitesi'nin kripto varlıklara ilişkin önerileriyle global düzeyde düzenlenmesi görüşünü paylaşan Panneta, kripto varlıkların topluma dayattıkları maliyetlere göre vergilendirilmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: ECB Blog

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın