Özel Haber

Nathalie Tocci: ‘Kıbrıs sorununda çözüm koşulları olduğunu düşünmüyorum’

Politis gazetesinin işbirliği ile Kıbrıs’ın güneyinden iki toplumlu düşünce kuruluşu OPEK ve Kıbrıs’ın kuzeyinden GLOPOL'un (Global Politikalar Merkezi) çarşamba akşamı birlikte düzenlediği çevrimiçi konferansa, AB Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell'in özel danışmanı Nathalie Tocci konuşmacı olarak katıldı.

Politis gazetesinin işbirliği ile Kıbrıs’ın güneyinden iki toplumlu düşünce kuruluşu OPEK (Toplumumuzun Modernizasyonu için Düşünce Grubu) ve Kıbrıs’ın kuzeyinden GLOPOL'un (Global Politikalar Merkezi) çarşamba akşamı birlikte düzenlediği, “Türkiye-AB ilişkileri İçin Beklentiler: Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye için olumlu bir kazan-kazan gündemi oluşturmak” başlıklı çevrimiçi konferansa AB Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell'in özel danışmanı Nathalie Tocci konuşmacı olarak katıldı.

Tartışmanın moderatörlüklerini OPEK Başkan Yardımcısı, Kıbrıslı Rum gazeteci Kyriakos Pieridis ve GLOPOL Genel Sekreteri İpek Borman yaptı.

"Kişisel görüşüm olarak bir çözüme yakın olduğumuzu bile söyleyemem"

Etkinlik sırasında, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak nisan ayında Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde, Cenevre’de yapılacak 5+1 gayri resmi konferansta Kıbrıs sorununun çözülebileceği konusunda kötümser olduğunu belirten Nathalie Tocci, şu ifadeleri kullandı:

“Cenevre'deki görüşmeler arka arkaya yaşanan felaketlerden sonra yeniden başlıyor; bundan biraz memnunum. Ama dürüst olmak gerekirse, çatışmanın siyasi fırsat yapısı olarak tanımlayacağım şey ne şekilde değişti? Demek istediğim, bize bu seferki görüşmelerin farklı olacağını düşündüren nedir? Çözüm koşulları olduğunu düşünmüyorum. […] Kişisel görüşüm olarak bir çözüme yakın olduğumuzu bile söyleyemem, çünkü sizin de bildiğiniz gibi bu açıkçası, ne kadar olmasını istesek de olabilecek gibi görünmüyor. Ama en azından tırmanma dinamiklerinden veya riskinden uzaklaşmak istiyorsanız; yapmanız gereken şey, bunlardan bazılarını çözmeye başlamaktır. […] Çözüm söz konusu olduğunda belki de pek iyimser değilim. Ancak çatışma yönetimi söz konusu olduğunda, eskisinden çok daha iyimserim. 

Türkiye-Yunanistan arasında yapılan görüşmeler yıllar sonra yeniden çıkmaza girdi ama şimdi tekrar başladı. Artık sondaj gemilerine bir mola vermenin garantisi olmadığını da biliyoruz. Demek istediğim, geçen yılki duruma kıyasla Türkiye ve Yunanistan şimdi görüşüyor ve bu hiçbir şeye sahip olmamaktan daha iyidir. 

Bugünden bakılınca, 2000 yılındaki Türk-Yunan ilişkileri cenneteymişiz gibi görünüyor... En azından, bir diyalog mekanizmasına sahipseniz, tırmanma riskinden kaçınırsınız, iletişim kanalları açıktır ve bu sürecin kendisinin bir değeri vardır. Kuşkusuz bu bir çözüme ulaşmakla aynı değerde değildir. Çözüm konusunda, dediğim gibi, özellikle iyimser olmadığımı söyleyebilirim. Ama şimdiye kadar söylediğim her şeyden derleyebileceğiniz gibi, kusurlu bir dünyada yaşıyoruz. Ve bu hiç yoktan iyidir.”

Nathalie Tocci Kimdir?

AB Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell'in özel danışmanı olan Nathalie Tocci, İtalyan uluslararası ilişkiler düşünce kuruluşu Istituto Affari Internazionali'nin Direktörü ve Tubingen Ünviersitesi fahri profesörüdür.

Ayrıca Borrell öncesinde Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin de özel danışmanı olarak görev yapmıştır. Tocci, Avrupa Küresel Stratejisi belgesinin ortak yazarıdır ve Avrupa Küresel Stratejisi’nin uygulanması üzerinde de çalışmıştır.

Nathalie Tocci aynı zamanda dünyanın en büyük 7 petrol şirketinden biri olarak kabul edilen İtalyan petrol, doğalgaz ve enerji şirketi ENİ’nin Yönetim Kurulu üyesidir. Araştırma alanları arasında Avrupa Dış Politikası, Çatışma Çözümü, Orta Doğu ve Akdeniz bulunmaktadır.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya [email protected]’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın