Dünya

Sınırlı ticari uçuş nedeniyle evcil hayvanlar 26 bin dolara özel jetle uçuyor

Sıfır-Covid politikası uygulamaya başlayan Hong Kong’da ülkelerini terk edecek insanlar sık sık iptal edilen ticari uçuşlar nedeniyle, bir araya gelip jet kiralayarak evcil hayvanlarını gidecekleri ülkeye taşıyor.

Sıfır-Covid politikası uygulamaya başlayan Hong Kong’da ticari havayolu hizmetleri sınırlandırıldığı için ülkelerinden ayrılmaya karar veren Hong Kong sakinleri evcil hayvanlarını birlikte götürmek için özel jet kiralıyor.

Bir araya gelinerek tutulan jetlerde bir evcil hayvanın taşınması için 26.000 dolara kadar ödeme yapılıyor.

Bölgede pandemi kısıtlamaları nedeniyle ticari uçuş sayısı azaldı ve uçaklardaki yük taşıma alanı da daraldı. Ülkeyi terk eden kişilerin hayvanlarını yanlarında götürmesinin tek yolu da aşırı yüksek rakamlar ödemek zorunda kalarak jet kiralamak oldu. 

Sıfır-Covid politikası kargo fiyatlarının yükselmesine ve uçuş iptallerine yol açtı. Sık sık yaşanan uçuş iptalleri nedeniyle evcil hayvanların evrak işlerini ve veteriner kontrollerini uçuşa göre belirli bir zaman dilimi içinde yaptırmak da zorlaştı. 

İnsanlar, şirketler ve bireyler olarak evcil hayvanlarıyla birlikte yaklaşık 200.000 HK Doları’na (25.665 Dolar) maliyetle özel jetleri kullanmak ve herkese uyacak bir tarihi belirlemek için bir araya geliyor.

2019'da Hong Kong’da Çin politikaları nedeniyle yaşanan siyasi huzursuzluğun ardından artan sayıda yerel vatandaş İngiltere, Avustralya ve Kanada tarafından sunulan göçmenlik olanaklarını değerlendirerek ülkelerini terk ediyor.

Son nüfus sayımı kayıtlarına göre, Hong Kong'un nüfusu 2021'in ilk yarısında yüzde 1,2 azaldı. Parası olanlar evcil hayvanlarını yanlarında götürüyorlar ancak uçuşların azlığı nedeniyle bu giderek zorlaşıyor ve özel jet talebine yol açıyor. Bu talep de her geçen gün artıyor.

Kaynak: Financial Times

Financial Times'da yayınlanan bu haberin altına yapılan yorumlarda okuyucuların bir kısmı özel jetlerin saldığı karbon emisyonuna ve küresel ısınma üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekti.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın