Dünya

The New York Times ABD Başkanı Biden’ı seçimden çekilmeye çağırdı

The New York Times yayın kurulu cuma günü Başkan Joe Biden’a seçimden çekilmesi çağrısı yaptı.

ABD’nin prestijli gazetesi The New York Times'ın yayın kurulu, cuma günü Başkan Joe Biden’ı bir önceki gece Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’la yaptığı TV tartışmasında gösterdiği zayıf performans nedeniyle başkanlık seçiminden çekilmeye çağırdı.

New York Times’ın başyazısında, “Başkan perşembe gecesi büyük bir kamu görevlisinin gölgesi olarak ortaya çıktı” denildi. Biden’ın “İkinci dönemde neler başaracağını açıklamakta” ve ‘Trump’ın provokasyonlarına cevap vermekte zorlandığı’ belirtildi.

Yazıda Biden için ‘Birçok kez cümlenin sonunu getirmekte zorlandı” yorumu yapıldı.

2020 seçimlerinde Biden’ın Trump’ı yenmiş olmasının, 2024’te Demokratların adayı olması için artık yeterli olmadığı vurgusu yapılan başyazıda, Trump’ı tartışmaya davet edenin Biden olduğu ancak Biden’ın kurallarını kendi koyduğu sınavda bile başarısız olduğu kaydedildi.

Başyazının, bazı Demokratların ve bağış toplayıcılarının Biden’ın yarışmadan çekilmesi için baskı yapmayı düşündüğü bir dönemde yayımlanması dikkat çekti.

Gazete bugünkü yayınında Biden’ın geçmişteki dinamikliğini ve 2024’teki ağırlığını karşılaştıran bir video yayımladı.

Biden ise cuma günü yarıştan çekilmeyi düşündüğüne dair hiçbir belirti göstermedi.

Biden aksine Trump’ın sorunlu tartışma performansını eleştirdi ve cuma günü katıldığı bir seçim etkinliğinde, “Eskisi kadar kolay yürüyemiyorum. Eskisi kadar akıcı konuşamıyorum. Eskisi kadar iyi tartışmıyorum. Ama ne bildiğimi biliyorum: Gerçeği nasıl söyleyeceğimi biliyorum. Doğruyu yanlışı biliyorum ve bu işin nasıl yapılacağını biliyorum. İşlerin nasıl halledileceğini biliyorum.” dedi.

Biden konuşmasının devamında, “Bir Biden olarak size söz veriyorum, tüm kalbimle ve ruhumla bu işi yapabileceğime inanmasaydım bir daha aday olmazdım çünkü açıkçası riskler çok yüksek” ifadelerini kullandı.

Amerikan basınında Biden’ın yerine bir başka adayın geçmesinin tek olası yolunun, ABD Başkan’ın kendi isteğiyle yarıştan çekilmesi olduğu kaydedildi.

Kaynaklar: The New York Times CNBC

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın