Dünya

Uluslararası tutuklama emrine rağmen Putin, BAE ve Suudi Arabistan'ı ziyaret etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından çıkarılan tutuklama emrine rağmen petrol, OPEC+ ve Gazze ve Ukrayna'daki çatışmaları görüşmek üzere BAE ve Suudi Arabistan'ı ziyaret etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin çarşamba günü Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan'a gitti.

Rus devlet medyası, Putin'in uçağının BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye indiğini bildirdi. 

Rusya Savunma Bakanlığının yayınladığı videoya göre, Putin’in içerisinde bulunduğu İL-96 model devlet başkanlığı uçağına eşlik etmek üzere savaş uçakları da kalkış yaptığını gösterdi.

Putin’in uçağının her iki yanında ikişerli gruplar halinde yer alan Su-35S model savaş uçaklarının havadan havaya hedefleri vurabilme yeteneğine sahip R-73 ve R-77 füzeleri taşıdığı görüldü.
Rus savaş uçakları Putin'in yolculuğuna başkent Abu Dabi’ye ininceye kadar eşlik etmeyi sürdürdü.

Uçakların şiddetli yağmur ve sert rüzgarların etkili olduğu zorlu hava koşullarında bir havaalanından kalktığı belirtilen açıklamada, savaş uçaklarının birinci sınıf pilotlar tarafından kullanıldığı belirtildi.

Yetkililer tarafından karşılanan Putin, önce Abu Dabi'de BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile, ardından Ekim 2019'dan bu yana ilk kez yüz yüze Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştü.

Putin BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile (yukarıda)

Putin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile...

Putin, Suudi kraliyetine "Hiçbir şey dostane ilişkilerimizin gelişmesini engelleyemez" dedi ve Muhammed bin Selman’ı Moskova'yı ziyaret etmeye davet etti.

Putin, "Bölgede olup bitenlerle ilgili sizlerle bilgi ve değerlendirme alışverişinde bulunmak hepimiz için çok önemli. Görüşmemiz kesinlikle zamanında" dedi.

Rus liderin ziyareti, Putin'in katılıp katılmayacağı belli olmasa da, Dubai'de gerçekleşen Birleşmiş Milletler COP28 iklim görüşmeleriyle aynı zamana denk geldi. 

AB İklim Komiseri Wopke Hoekstra, COP28'de DW'ye verdiği demeçte, Rusya'nın Ukrayna'da yürüttüğü savaşı ‘milyonlarca insanın acı çekmesine yol açan savaş" olarak tanımladı ve Putin’in bu korkunç savaştan ‘en çok sorumlu olan kişi’ olduğunu kaydetti. 

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), mart ayında Putin için işlediği savaş suçlarından ötürü tutuklama emri çıkarmıştı

Kremlin, Suudi Arabistan'daki görüşmelerin, üyeleri dünya petrolünün %40'ından fazlasını pompalayan OPEC+'nın bir parçası da dahil olmak üzere enerji iş birliği konusundaki tartışmaları içereceğini duyurdu.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı savaşı, Suriye ve Yemen'deki durum ve Körfez'deki daha geniş istikrar konularının yanı sıra Ukrayna'daki savaş da gündemdeki diğer konular arasında yer alıyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), mart ayında Putin için işlediği savaş suçlarından ötürü tutuklama emri çıkardı ve Putin’i Ukrayna'dan çocukların kaçırıldığı iddiasıyla kişisel sorumluluk sahibi olmakla suçladı. 

Suudi Arabistan ve BAE, Uluslararası Ceza Mahkemesi kuruluş anlaşmasını imzalamadıkları için Putin'i tutuklama yükümlülüğü altında bulunmuyor.
Kaynaklar: Deutsche Welle - TRT

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın