Dünya

İngiltere’de enflasyon arttı; nisan ayında yüzde 6-7’ye ulaşması bekleniyor

Birleşik Krallık'ta enflasyon aralık ayında yüzde 5,4'e sıçradı. Enflasyonun nisan ayında çok daha yükseğe çıkması bekleniyor.

Birleşik Krallık'ta enflasyon aralık ayında yüzde 5,4'e sıçradı. Son 30 yılda kaydedilen en yüksek enflasyon oranı nedeniyle bir yandan haneler için yaşam maliyetleri artarken diğer yandan İngiltere Merkez Bankası (BoE) üzerinde faiz oranlarını yükseltmesi için baskı yükseldi.

Ekonomistler İngiltere’deki enflasyon için kasım ayındaki yüzde 5,1'den yüzde 5,2'ye kadar küçük bir artış tahmin etse de artış daha yüksek oldu.

BoE, enflasyondaki artışı tahmin edemediği için bir ikilemle karşı karşıya: Harcamaları azaltmak ve enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmek için faiz oranlarını yükseltme baskısı altında ancak hane bütçelerini çok fazla sıkıştırmak ve toparlanmayı baltalamak istemiyor.

Enflasyon oranının doğal gaz ve elektrik fiyatlarının nisan ayında çok daha yüksek toptan enerji fiyatlarını yansıtacak olması nedeniyle, ilkbaharda daha da yüksek seviyelere çıkması bekleniyor.

Aralık ayındaki yüzde 5,4’lük TÜFE enflasyon oranı, enflasyonun yüzde 8,4'lük zirveden aşağı indiği Mart 1992'den bu yana kaydedilen en yüksek oran. Aralık ayı enflasyonu ayrıca 2008 ve 2011'de yüzde 5,2'lik iki zirveyi de aştı.

Aralık ayında fiyatlar, kazançlardan önemli ölçüde daha hızlı yükselirken, ücretlerdeki son artış, kasım ayına kadar olan üç ayda yalnızca yüzde 3,8 oranında gerçekleşti.

Ulusal İstatistik Ofisi, aralık ayındaki enflasyon oranındaki artışın geniş tabanlı olduğunu ve gıda fiyatlarındaki artışlar, restoran faturaları ve Noel yaklaşırken otel, mobilya, ev eşyaları, giyim ve ayakkabı fiyatlarındaki artış nedeniyle daha da yükseldiğini söyledi.

ABD ve diğer Avrupa ülkelerindeki enflasyon oranları da onlarca yılın en yüksek seviyelerine yükseldi.

Ekonomistler, yükselişin BoE'nin fiyatları kontrol altında tutabileceğini ve yüksek enflasyonun şirketler ve hane halklarının normal kabul ettiği bir şey haline gelmesini engelleyebileceğini göstermek için harekete geçmesi yönünde baskı oluşturacağını söyledi.

Şubat ayında İngiltere Merkez Bankası'nın faizi yükseltmesi bekleniyor

Ekonomist Samuel Tombs, aralık ayı için enflasyonda daha fazla artışın İngitere Merkez Bankası'na “Şubat ayında tekrar faiz oranlarını artırmaktan başka seçenek bırakmadığını” söyledi.

Yatırımcılar, enflasyon rakamlarının ardından BoE'nin faiz artıracağını düşünüyor.

İngiltere Merkez Bankası'nın kasım ayına kadar 4 kez faiz yükseltmesi ve faiz oranının 1.25'e çıkması tahmin ediliyor

Piyasalar şimdi kasım ayına kadar yüzde 1.25'e yükselen oranlarla dört artış olacağını tahmin ediyor. 

İngiltere'de enflasyonun nisan ayında en az %6'ya en çok %7'ye çıkması öngörülüyor

Çoğu ekonomist, hükümetin nisan ayında enerji fiyat artışlarını durdurmak için herhangi bir önlem almaması halinde enflasyon oranının en az yüzde 6,5'e yükselmesini bekliyor, ancak Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak faturalardaki artışı sınırlamak için harekete geçse bile muhtemelen enflasyon yüzde 6'ya ulaşacak.

Yönetim Enstitüsü başekonomisti Kitty Ussher şunları söyledi: “Özellikle endişe verici olan şey, [enflasyondaki] kasım ayındaki değişimin esas olarak gıda fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmış olmasıdır. Bu, enflasyonun geçici olmaktan ziyade yaygın hale geldiğine dair ek kanıt sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bu baharda yaşam maliyetinde birden fazla artışla karşı karşıya kalacak haneler için de rahatsız edicidir” dedi.

Ülkede gıda fiyatları enflasyonu dokuz yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,5'e yükseldi.

Ekonomist Paul Dales, gaz ve elektrik fiyatlarında nisan ayında yaklaşık yüzde 50 artış yaşanırsa ve Maliye Bakanı Sunak fiyatları kontrol altına almak için hiçbir şey yapmazsa, enflasyon oranının muhtemelen yüzde 7'ye ulaşacağını söyledi.

Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın