Dünya

Türkiye’de yüksek yargıdaki kriz büyüyor

Türkiye’de Can Atalay kararı ile yargıda başlayan kriz derinleşiyor...

Türkiye’de Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), Gezi Davası ile hakkındaki 18 yıllık hapis cezası kesinleşen Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay için 'hak ihlali' kararı vermesi sonrasında, Yargıtay 3. Dairesi'nin hak ihlali kararının uygulanmamasına hükmetmesi ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının yankıları sürüyor.

Anayasa Mahkemesi, cezaevinde tutuklu bulunan Can Atalay’ın "seçilme hakkı" ile "kişi hürriyeti ve güvenliği" haklarının ihlal edildiğine hükmetmiş ve karar 4'e karşı 9 oyla alınmıştı.

Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay'la ilgili hak ihlali kararını tanımayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM üyeleriyle ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, "Anayasa hükümlerini ihlal eden ve kendisine verilen yetki sınırlarını yasal olmayacak şekilde aşarak hak ihlalinin kabulü yönünde oy kullanan ilgili Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında gereğinin takdir ve ifası için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına" oy birliğiyle karar verildiğini açıklamıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Anayasa Mahkemesi bu noktada maalesef birçok yanlışları arka arkaya yapar hale geldi”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Özbekistan dönüşü uçakta yaptığı ancak bugün servis edildiği iddia edilen röportajında, yargıda baş gösteren kriz için "Anayasa Mahkemesi bu noktada maalesef birçok yanlışları arka arkaya yapar hale geldi. Bu da bizi ciddi manada üzmektedir. Şu an itibarıyla Yargıtay'ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez. AYM, Yargıtay'ın attığı adımı hafife alamaz, almamalı" açıklamasında bulundu. 

Erdoğan aynı röportajda, “Anayasa Mahkemesi de bu konuyla ilgili olarak Yargıtay’ın attığı bu adımı hafife de alamaz, almamalıdır. Eğer partimden bazı arkadaşlar da burada Yargıtay'ı yerip, Anayasa Mahkemesi'ne övgüler düzüyorsa onlar da yanlış yapıyorlar. Bizim birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla hareket etmemiz lazım. Buralarda kalkıp da birilerine şirin görünmenin anlamı yok. Son olarak şunu da vurgulamak isterim ki, Anayasa yapma yetkisi Yüce Meclisimizindir ve bu yetkisini devredemez. Kimse de milletin iradesi ile oluşmuş meclisin bu mutlak yetkisine el uzatamaz” dedi.

CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel: "Millet sana oy verdi. Bu Anayasa sayesinde görev yapıyorsun"

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) yeni Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması ile ilgili Anayasa Mahkemesi önünde bugün bir açıklama yaptı.

"Cumhurbaşkanının dün uçakta kullandığı ve bugün sabah 10'a kadar ambargolu olan ifadeler bir yargı kriziydi" iddiasında bulunan Özel, "Ama bugün sabah 10'da Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını duyduktan sonra bunun Erdoğan liderliğinde anayasal rejimin ortadan kaldırılması ve bir kalkışmayla karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor" ifadelerini kullandı. 

Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a "Millet sana oy verdi. Bu Anayasa sayesinde görev yapıyorsun. Ama 'milletin anayasasının bir başka maddesi benim için yoktur' diyorsun. Seni yok hükmünde kabul edilmeni istemiyorsan bu anayasaya sahip çık. Sahip çıkmazsan sen de yok hükmündesin. Biz de sana yetki sorumluluk veren maddeyi saymayız" diyerek seslendi. 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın