Dünya

ABD doları 2 yılın zirvesinde ve yükselmeye devam ediyor

ABD doları Mart 2020'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD doları Mart 2020'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD Merkez Bankası FED’in enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını agresif bir şekilde yükselteceği beklentisi nedeniyle değer kazanan dolar, Ocak 2015'ten bu yana en iyi ayını yaşıyor. 

ABD para birimini euro ve sterlin de dahil olmak üzere diğer altı para birimine karşı izleyen dolar endeksi, yüzde 0,8'e kadar çıkarak 101,86 seviyesine yükseldi.

ABD doları, diğer para birimlerine göre değer kazandığında endeks yükseliyor. Endeks geçen yıl yaklaşık yüzde 12 artmıştı. Doların değer kazanması, ABD’nin de içinde yer aldığı 'G10 grubu' olarak adlandırılan 11 ülkenin (ABD, Belçika, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Almanya ve İsveç)  merkez bankaları arasında FED’in daha agresif bir şekilde faizi artıracağı beklentisinden kaynaklandı. Daha yüksek faiz oranları ve ABD hükümet borcu satışındaki yüksek getiriler, yabancı yatırımcıları ABD Hazinesi'ne çekti. 

Hangi şartlarda 'dolar gülümsemesi' oluşuyor?

Doların değeri, yatırımcıların dolar cinsinden yatırımlar yapmak için yerel para birimleri cinsinden varlıklarını satmasıyla artmaktadır. 

Dolar genel olarak ABD faiz oranları yükseldiğinde ve Amerikan ekonomisi diğer ülkelerden daha iyi performans gösterdiğinde yükseliyor. Küresel para birimi rezervi olan dolar, yatırımcılar güvenli liman ararken küresel durgunluklar yaşandığında veya Rusya'nın Ukrayna'yı işgali gibi kargaşa anlarında değer kazanıyor. ABD para biriminin, küresel ekonomik ortam zayıf veya risk altında olduğunda ve ABD'nin emsallerinden daha iyi performans göstermesi durumunda değer kazanma eğilimi, "dolar gülümsemesi" olarak adlandırılıyor.

Kaynak: Financial Times

Türkiye’de ise kur korumalı TL mevduat uygulaması ve örtülü rezerv satışları nedeniyle dolar istikrarını kısmen ve halen koruyor ancak dolar yükseldikçe uygulamanın kamuya maliyetinin giderek artması bekleniyor.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın