Yazılar

Meral Akşener’in bilinmeyenleri!

Önümüzdeki seçim için 2 adayda mantıksızca ayak diremesi ve başkanlık sisteminin resmen uygulanmasında Erdoğan lehine oynadığı rol, Akşener’in rehin alınmış ve yolsuz bir siyasetçi olduğu iddialarını güçlendirmiyor mu?

Altılı Masa’yı mantık dışı itirazları ile terk eden Meral Akşener, üzerinde pek konuşulmayan başka sıkıntıları nedeniyle masadan kaldırılmış görünüyor.

Akşener’in akla zarar itirazlarını sıralayalım: Birincisi, aleyhine açılan ve birinde 7 yıla kadar hapsi istenen 3 dava ile Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olmasını istemesi... Akşener, İmamoğlu aday olduğu takdirde bu davalardan biri ile adaylığının düşürülebileceğini inatla görmezden geliyor. CHP’nin İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu’nun yokluğunda Belediye Meclisi’nde çoğunluğun AKP’li olduğunu ve belediyenin AKP’ye tepside gideceği ayrıntısını da nedense önemsemiyor Akşener…

İmamoğlu olmazsa, Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ortak aday olmasını talep eden Meral Hanım, MHP’den belediye başkanı olduğu yıllarda söylemleri ile Kürt seçmenleri ve HDP’lileri kıran Mansur Yavaş’a Kürtlerin oy vermeme kararı olduğunu ise yok sayıyor. Kaldı ki HDP’nin Mansur Yavaş’ın ortak aday olması durumunda Yavaş’ı desteklemeyeceği yönünde 6’lı Masa’nın bilgisinde olan bir kararı var. Kürt seçmenlerin desteği olmaksızın 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin Millet İttifakı tarafından kazanılması söz konusu değil. Akşener bunu da gayet iyi biliyor… Yavaş’la ilgili ikinci sorun, İstanbul gibi Ankara Belediye Meclisi'nin de AKP’lilerin elinde olmasıdır. Yavaş’ın Cumhurbaşkanı adayı olması seçimin kaybedilmesi ile kalmayacak, aynı zamanda CHP’nin yönettiği Ankara Belediyesi’nin de riske girmesine neden olacak.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun iki belediye başkanı için de ayrı ayrı risklerin neler olduğunu Akşener’e defalarca anlattığı biliniyor. İmamoğlu’nun ortak aday olması cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ittifakın adaysız kalması gibi bir sonuç yaratabilir. Yavaş’la Kürt seçmenlerin desteği olmayacağı için seçim kaybedilir. Ayrıca hangisi ortak aday olursa iki belediyeden birini CHP yitirebilir.

Kılıçdaroğlu’nu tanıyan, kendisinin bir seçim gezisini günlerce takip etmiş bir gazeteci olarak Kemal Bey’in son derece uzlaşmacı, yapıcı ve oldukça alçak gönüllü bir siyasetçi olduğunu biliyorum. Kılıçdaroğlu’nun Akşener’e 2 belediye başkanı dışında üçüncü bir isim önermesini söylediği ve Akşener’in İmamoğlu ve Yavaş dışında kimseyi inatla önermediği doğru mudur?

Meral Akşener’in bugün ‘ucube’ ve ‘tek adam rejimi’ olarak nitelendirdiği başkanlık sisteminin 2018 seçimlerinde uygulanmaya başlanmasının ana mimarı olduğunu hatırlatayım bir yandan. Ne yapmıştı Akşener? CHP'nin de kabul ettiği çatı adayın çıkarılmasına karşı çıkmış ve ortak aday çıkmasını engellemişti. Üstelik bunu CHP’nin seçimlere girebilmesi için kendisine verdiği 15 milletvekiline rağmen yapmıştı. Ortak aday çıkarılmasını kabul etmeyen Meral Akşener, bugün eleştire eleştire bitiremediği cumhurbaşkanlığı sisteminin 24 Haziran 2018'de uygulanmaya başlamasında baş rolü oynamamış miydi? Herkes kendi adayını çıkarınca Akşener sadece % 7,29 oy alabilmiş, Erdoğan ise % 52,59'la cumhurbaşkanı seçilmişti...

Akşener’in siyasette çizdiği profil kuşkusuz ilginç… Önce DYP, Sonra AKP, ardından MHP ve nihayet İyi Parti... 'İstikrar', Meral Akşener’in pek sevdiği bir kelime değil gibi…

DYP’den 7 ay İçişleri Bakanlığı yaptığı dönemde bir dizi yolsuzluğa adı mı karıştı Akşener’in? Ve hakkında derin devletin elinde bir dosya olduğu iddiaları doğru mu? 

Zaten CHP’den Akşener’le ilgili açıklamaları nedeniyle geçen 22 Şubat’ta ihraç edilen eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ihracından aylar önce Meral Akşener’in 6’lı masayı dağıtacağını ileri sürmüş ve ‘Elimde belgeler ve dosyalar var hepsini açıklarım. Hepsi de İçişleri Bakanlığı dönemine ait belgeler. Konuşturtmasın beni. İhanettir" demişti…

Yaşar Okuyan’ın Meral Akşener hakkında elindekilerden daha fazlası muhtemelen derin devletin kendisinde var.

O halde Akşener’in derin devletin istediği gibi oynatabildiği, cezası ağır, yolsuzluk suçları işlemiş bir siyasetçi olabileceğini mi düşünmeli?

En azından önümüzdeki seçim için 2 adayda mantıksızca ayak diremesi ve başkanlık sisteminin resmen uygulanmasında Erdoğan lehine oynadığı rol, Akşener’in rehin alınmış bir siyasetçi olduğu iddiasını güçlendirmiyor mu? Rehinde tutulan, yolsuz bir siyasetçi mi Akşener? 

Can Sarvan’a [email protected]’den doğrudan ulaşabilirsiniz.
:

Yorumunuz

share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın